ATMEGA88PV-10PU
ATMEGA88PV-10PU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA88PV-10PU
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series AVR® ATmega
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 23
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-PDIP
Base Product Number ATMEGA88
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 1611-ATMEGA88PV-10PU
Standard Package 14
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-PDIP