LM43600QPWPRQ1
LM43600QPWPRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM43600QPWPRQ1
  • Package: 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Base Product Number LM43600
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 500mA 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)