LP2985IM5-135
LP2985IM5-135
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP2985IM5-135
Parameters
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP2985
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.35V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5