LT1121IST-3.3#PBF
LT1121IST-3.3#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1121IST-3.3#PBF
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 14 mA
PSRR 58dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number LT1121
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 78
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223-3