LT1506CS8#TRPBF
LT1506CS8#TRPBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LT1506CS8#TRPBF
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.42V
Voltage - Output (Max) 13.95V
Current - Output 4.5A
Frequency - Switching 500kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1506
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.42V 1 Output 4.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)