MAX15007CATT+T
MAX15007CATT+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX15007CATT+T
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 16 µA
Current - Supply (Max) 150 µA
PSRR 66dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX15007
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 50mA 6-TDFN (3x3)