PMEG2010AET,215
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TO236AB
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • CONEVO NO: PMEG2010AET,215
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 430 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 70pF @ 5V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package TO-236AB
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)