PMEG2015EH,115
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD123F
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • CONEVO NO: PMEG2015EH,115
  • Package: SOD-123F
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 660 mV @ 1.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 50pF @ 1V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)