STM8L151F3P6TR
STM8L151F3P6TR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM8L151F3P6TR
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM8L EnergyLite
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor STM8
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number STM8
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,500
STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP