TL750M08CKTPRG3
TL750M08CKTPRG3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TL750M08CKTPRG3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Current - Output 750mA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package TO-252-3
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3