AIRD-01-151K
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AIRD-01-151K
  • Package: Radial, Vertical Cylinder
Parameters
Series AIRD-01
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
DC Resistance (DCR) 181mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 150UH 1.6A 181 MOHM TH