AIRD-01-221K
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AIRD-01-221K
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 220 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Series AIRD-01
Q @ Freq -
FIXED IND 220UH 1.6A 240 MOHM TH