AIRD-01-471K
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AIRD-01-471K
  • Package: Radial, Vertical Cylinder
Parameters
Series AIRD-01
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 470 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
DC Resistance (DCR) 636mOhm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz