AIRD-01-680K
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AIRD-01-680K
  • Package: Radial, Vertical Cylinder
Parameters
Series AIRD-01
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 68 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
DC Resistance (DCR) 77mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 68UH 2.8A 77 MOHM TH