AIRD-02-181K
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AIRD-02-181K
  • Package: Radial, Vertical Cylinder
Parameters
Series AIRD-02
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 180 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.827" Dia (21.00mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 180UH 4A 110 MOHM TH