AISC-1008-3R9G-T
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AISC-1008-3R9G-T
  • Package: 1008 (2520 Metric)
Parameters
Series AISC-1008
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 17 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 3.9 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 260 mA
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
FIXED IND 3.9UH 260MA 3.6OHM SMD