AISR-01-152J
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AISR-01-152J
  • Package: Radial, Vertical Cylinder
Parameters
Series AISR-01
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 70 @ 50kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.5 mH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.425" Dia (10.80mm)
DC Resistance (DCR) 4Ohm Max
Current Rating (Amps) 70 mA
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 640kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 1.5MH 70MA 4 OHM TH