AMDLA1306S-5R6MT
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: AMDLA1306S-5R6MT
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series AMDLA1306S
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
DC Resistance (DCR) 9.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 15 A
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 19.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 5.6UH 15A 9.8MOHM SMD