ATCA-04-221M-V
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: ATCA-04-221M-V
  • Package: Radial, Vertical (Open)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 1.063" L x 0.531" W (27.00mm x 13.50mm)
DC Resistance (DCR) 59mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 220UH 4A 59 MOHM TH