ATCA-08-251M-H
  • Manufacturer: Abracon LLC
  • CONEVO NO: ATCA-08-251M-H
  • Package: Radial, Horizontal (Open)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 250 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 1.673" Dia (42.50mm)
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 250UH 10A 27 MOHM TH