AT25SF041B-SHD-B
AT25SF041B-SHD-B
  • Manufacturer: Adesto Technologies
  • CONEVO NO: AT25SF041B-SHD-B
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Adesto Technologies
Series -
Package Tube
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH - NOR
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 512K x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 108 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5µs, 2.5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT25SF041
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Other Names 1265-AT25SF041B-SHD-B
Standard Package 90
FLASH - NOR Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 108 MHz 8-SOIC