AT25SF161-DWFHT
AT25SF161-DWFHT
  • Manufacturer: Adesto Technologies
  • CONEVO NO: AT25SF161-DWFHT
  • Package: Die
Parameters
Mfr Adesto Technologies
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH - NOR
Memory Size 16Mbit
Memory Organization 2M x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5µs, 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Die
Supplier Device Package Wafer
Base Product Number AT25SF161
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN OBSOLETE
Other Names 1265-AT25SF161-DWFHT
Standard Package 1
FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz Wafer