AS4C1G16D4-062BCN
AS4C1G16D4-062BCN
  • Manufacturer: Alliance Memory, Inc.
  • CONEVO NO: AS4C1G16D4-062BCN
  • Package: 96-TFBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Memory Organization 1G x 16
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 1.6 GHz
Write Cycle Time - Word, Page 15ns
Access Time 19 ns
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 96-TFBGA
Supplier Device Package 96-FBGA (9x13)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0036
Other Names 1450-AS4C1G16D4-062BCN
Standard Package 190
Mfr Alliance Memory, Inc.
Series -
Package Tray
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format DRAM
Technology SDRAM - DDR4
Memory Size 16Gbit
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit Parallel 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (9x13)