100B390GT500XT1K
  • Manufacturer: American Technical Ceramics
  • CONEVO NO: 100B390GT500XT1K
  • Package: 1111 (2828 Metric)
Parameters
Series Porcelain Superchip® ATC 100B
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Low ESL
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 39 pF
Part Status Active
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient P90
CAP CER 39PF 500V P90 1111