AS1371-BTDT-12
AS1371-BTDT-12
  • Manufacturer: ams OSRAM
  • CONEVO NO: AS1371-BTDT-12
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr ams OSRAM
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
PSRR 50dB (10kHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-TDFN (2x2)
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 6-TDFN (2x2)