AD5111BCPZ10-RL7
AD5111BCPZ10-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5111BCPZ10-RL7
  • Package: 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-LFCSP-UD (2x2)
Package / Case 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Base Product Number AD5111
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 10k
Interface Up/Down (U/D, CS)
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-LFCSP-UD (2x2)