AD5111BCPZ80-RL7
AD5111BCPZ80-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5111BCPZ80-RL7
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 80k
Interface Up/Down (U/D, CS)
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Package / Case 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Base Product Number AD5111
Standard Package 3,000
Digital Potentiometer 80k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-LFCSP-UD (2x2)