AD5121BCPZ100-RL7
AD5121BCPZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5121BCPZ100-RL7
  • Package: 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 100k
Interface I²C, SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 130
Base Product Number AD5121
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,500
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C, SPI Interface 16-LFCSP (3x3)