AD5122BRUZ100
AD5122BRUZ100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5122BRUZ100
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Cascade Pin
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 130
Base Product Number AD5122
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 128 Taps SPI Interface 16-TSSOP