AD5143BCPZ100-RL7
AD5143BCPZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5143BCPZ100-RL7
  • Package: 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 130
Base Product Number AD5143
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,500
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-LFCSP (3x3)