AD5144ABRUZ10
AD5144ABRUZ10
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5144ABRUZ10
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 55
Base Product Number AD5144
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 75
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP