AD5161BRMZ100-RL7
AD5161BRMZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5161BRMZ100-RL7
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface I²C, SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Cascade Pin, Selectable Address
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 45ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5161
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 10-MSOP