AD5162BRMZ100-RL7
AD5162BRMZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5162BRMZ100-RL7
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 160
Base Product Number AD5162
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP