AD5170BRMZ100-RL7
AD5170BRMZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5170BRMZ100-RL7
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface I²C
Memory Type OTP
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 160
Base Product Number AD5170
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Mfr Analog Devices Inc.
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP