AD5173BRMZ2.5
AD5173BRMZ2.5
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5173BRMZ2.5
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 2.5k
Interface I²C
Memory Type OTP
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance -20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 160
Base Product Number AD5173
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP