AD5203AN100
AD5203AN100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5203AN100
  • Package: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper -
Number of Circuits 4
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 100k
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ) 700ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 24-PDIP
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Base Product Number AD5203
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 15
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps Interface 24-PDIP