AD5203ARUZ100
AD5203ARUZ100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5203ARUZ100
  • Package: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 700ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 24-TSSOP
Package / Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 45
Base Product Number AD5203
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 62
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP