AD5206BRUZ100-RL7
AD5206BRUZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5206BRUZ100-RL7
  • Package: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 6
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Features Selectable Address
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 700ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 24-TSSOP
Package / Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5206
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 6 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP