AD5207BRUZ10
AD5207BRUZ10
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5207BRUZ10
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.2V ~ 2.7V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 500ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5207
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP