AD5231BRUZ100-RL7
AD5231BRUZ100-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5231BRUZ100-RL7
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 1024
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Cascade Pin
Tolerance -40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ) 600ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5231
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP