AD5232BRU100-REEL7
AD5232BRU100-REEL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5232BRU100-REEL7
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Cascade Pin
Tolerance -40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ) 600ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
Base Product Number AD5232
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP