AD5235BRUZ25
AD5235BRUZ25
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5235BRUZ25
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 1024
Resistance (Ohms) 25k
Interface SPI
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Cascade Pin
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 50
Base Product Number AD5235
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 25k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP