AD5242BRUZ10
AD5242BRUZ10
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5242BRUZ10
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Features Selectable Address
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 30ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 60
Base Product Number AD5242
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP