AD5247BKSZ10-2RL7
AD5247BKSZ10-2RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5247BKSZ10-2RL7
  • Package: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 45ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-70-6
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Base Product Number AD5247
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6