AD5252BRUZ50-RL7
AD5252BRUZ50-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5252BRUZ50-RL7
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 50k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 650ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
Base Product Number AD5252
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP