AD5253BRUZ50
AD5253BRUZ50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5253BRUZ50
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 50k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 650ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
Base Product Number AD5253
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 75
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP