AD5254BRUZ10-RL7
AD5254BRUZ10-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5254BRUZ10-RL7
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 650ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 200
Base Product Number AD5254
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP