AD5260BRUZ20-RL7
AD5260BRUZ20-RL7
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5260BRUZ20-RL7
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 20k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 4.5V ~ 16.5V, ±5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 60
Base Product Number AD5260
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP