AD5262BRUZ20
AD5262BRUZ20
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5262BRUZ20
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 20k
Interface SPI
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 4.5V ~ 16.5V, ±5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 60
Base Product Number AD5262
Standard Package 96
Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP