AD5272BRMZ-50
AD5272BRMZ-50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: AD5272BRMZ-50
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 1
Number of Taps 1024
Resistance (Ohms) 50k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Features Selectable Address
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient (Typ) 5ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 35
Base Product Number AD5272
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I²C Interface 10-MSOP